To, że pies jest najmilszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej dyspucie. Ten futrzasty kompan, jest lojalny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i także realia, w jakich przebywa. Dla niego liczy się wyłącznie łagodne spojrzenie oraz dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Gdy szczeniak dojrzewa…


Ludzie, którzy rozważają zakup czy adopcję psa, bardzo często chociażby nie pomyślą nad doborem tej określonej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom oraz sposobowi życia. Wygląd psiaka oraz jego wdzięczny pyszczek wystarczają, ażeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem milutki szczeniak bardzo łatwo rośnie i właściciel nawet nie odnotuje, jak przemienia się w dojrzałego psiaka, którego stan niestety nie zawsze odpowiada wymaganiom właściciela. Dzieje się tak, gdy pies jest wzięty jako szczeniak, oraz pochodzenie jego rodziców nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować, jak wielki piesek wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego wspaniałych oczek i także wesołego pyszczka.


Energiczny pies i leniwy człowiek


Zamierzając się na posiadanie psiaka, wypada dobrze zapoznać się z jego rasą, ażeby wraz z nim stanowić zgrany i harmonijny związek. Pieseczki potrzebujące sporo ruchu i także spacerów,nie będą czuły się zadowolone, odosobnione w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, trzeba mieć świadomość, iż to wybitnie aktywne zwierzaki, które wymagają dalekich spacerów i licznych zabaw ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły otoczenie, w którym żyją, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Dlatego miłośnicy wypoczynku na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.


Psiak ochronny czy do towarzystwa?


Jakikolwiek przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien odpowiednio sformułować swoje wymagania w stosunku do nowego psiaka. Jeżeli poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą brać, perfekcyjnie sprawdzą się tutaj psy miniaturowe, które spokojnie zmieszczą się w dowolnym samochodzie czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie świetnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na niewielkie wymiary mogą przebywać ze swoim panem podczas jego urlopów oraz wczasów.

Tymczasem małe pieski mimo swojego ślicznego wyglądu, nie dadzą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski lub dog niemiecki, z pewnością spowodują niepewność i obawy przed obcymi, efektywnie ich zniechęcając. Jeżeli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, których zachowanie niejednokrotnie jest nieprzewidywalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, albowiem błędnie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na swoją wielkość i także wagę.

Pies agresywny wyłącznie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela przedstawiania adekwatnych dokumentów, przystających na jego posiadanie. Czworonogi ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i moskiewski stróżujący potrzebują odpowiedniej tresury już okresie szczenięcym oraz umiejętnego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy niezwykle dokładnie zapoznać się ich rasami, by właściwie wyselekcjonować tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami i także stylem życia człowieka, bo tylko wtedy relacja z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz wspólną miłością.

legowisko dla psa hurtownia