Kleszcze to niewielkie pajęczaki żywiące się krwią swojego żywiciela. Pojawiają najczęściej w miesiącach wiosenno – letnich oraz występują najczęściej na zadrzewionych terenach (np. w parkach czy w lasach). Są niezwykle niebezpieczne ponieważ przenoszą różnego rodzaju choroby szkodliwe zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Podobnie jest w przypadku psów. Jak zatem chronić swoich podopiecznych przed atakiem kleszczy? Jakie produkty możemy znaleźć w sklepach i które są warte uwagi? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Prawidłowa ochrona przed kleszczami? Zapobieganie!

Najważniejsze w prawidłowej ochronie naszego podopiecznego przed kleszczami jest niedopuszczenie do ich ataku. Oczywiście nie każdy kleszcz przenosi choroby ale szacuje się, że aż ok. 33% kleszczy jest nosicielem jakiejś niebezpiecznej dla zwierząt choroby co jest dosyć sporym odsetkiem. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdym wyjściem z psem w miejsce w którym potencjalnie mogą być kleszcze, odpowiednio go przygotować. W tym celu warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju przedmioty i preparaty, które mają za zadanie niedopuszczenie do ataku kleszcza (np. obroża przeciw kleszczom, płyny i spraye przeciwkleszczowe, obroża foresto dla małych psów itp). Dodatkowo, nawet jeśli użyliśmy wszystkich dostępnych nam preparatów antykleszczowych, po każdym spacerze warto dokładnie przeglądnąć sierść naszego podopiecznego, zdarza się bowiem, że stosowane przez nas produkty nie są wystarczająco skuteczne.

obroża przeciw kleszczom

Preparaty i przedmioty przeciw kleszczom

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych do zapobiegania atakowi kleszcza. Działanie większości z nich polega przede wszystkim na wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu, który ma odstraszyć lokatora. Przykładem przedmiotu o takim działaniu jest wspomniana wyżej obroża przeciw kleszczom. Jej działanie polega na stopniowym uwalnianiu substancji o nieprzyjemnym dla kleszy zapachu. Należy jednak pamiętać, że taka obroża antykleszczowa ma określony czas działania. Przeznaczona jest również przede wszystkim dla psów, które posiadają krótką sierść, w przypadku długowłosych nie jest tak skuteczna. Kolejnym preparatem przeznaczonym do walki z kleszczami są różnego rodzaju płyny, krople i spraye antykleszczowe. Działają one inaczej niż obroża przeciw kleszczom. Wydzielają specjalną substancję, która paraliżuje kleszcze prowadząc do ich śmierci. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy zaaplikować kilka kropel na karku zwierzaka lub rozpylić preparat na jego sierści. Zapewni to odpowiednie zabezpieczenie przed kleszczami i świetnie sprawdzi się zarówno u psów długo jak i krótkowłosych. Działanie tego typu preparatów jest różne – niektóre działają jedynie kilka dni inne nawet do 4 tygodni. Aby były skuteczne należy zatem pamiętać o podawaniu dawek przypominających po upływie określonego czasu.

Podsumowując najważniejszym elementem walki z odkleszczowymi chorobami psów jest zapobieganie. Jest ważne szczególnie dlatego, że duży odsetek tych pasożytów jest nosicielami niebezpiecznych dla psa chorób. Na rynku możemy znaleźć wiele produktów przeznaczonych do tego celu takie jak: krople antykleszczowe, obroża przeciw kleszczom czy różnego rodzaju płyny i spraye. Spośród nich możemy wybrać produkt, który spełni nasze wymagania. Należy jednak pamiętać, że żaden z tych środków nie działa wiecznie. Konieczne jest zmienianie obroży oraz ponowne aplikowaie preparatu po określonym terminie.